-
Emigracyjna Odyseja
Dla wielu z nas emigracja to nie tylko zmiana geograficzna, ale prawdziwa odyseja życiowa. Wiąże się z nowymi możliwościami, wyzwaniami, ale też momentami trudności. Zrozumienie siebie w nowym otoczeniu może być kluczem do zrozumienia własnej historii. Czasem, w trakcie tej Odysei, napotykamy na trudności, z którymi nie zawsze łatwo się zmierzyć. Właśnie wtedy warto pamiętać, że nie jesteśmy sami. Terapia może być świetnym wsparciem na tej podróży. Bez względu na to, czy czujesz się zagubiony w nowym kraju, zmęczony dystansem kulturowym, czy po prostu potrzebujesz miejsca, aby wyrazić swoje uczucia, terapeuta może być przewodnikiem w tej podróży. Terapia to bezpieczna przestrzeń do dzielenia się myślami, uczuciami, a także odkrywania nowych perspektyw.…
-
Bo postawa to podstawa!
Ocena postawy, ocena napięcia mięśniowego, ocena zakresów ruchomości oraz związanej z tym funkcji aparatu ruchu to nieodzowny element w ortodoncji. Fizjoterapeuta doskonale wie, że ciało to jedność. Często trudności dziecka wymagają pomocy specjalistów z wielu dziedzin (ortodonta, fizjoterapeuta, logopeda, psycholog). Nieprawidłowy rozkład napięcia mięśniowego czy asymetria w ustawieniu barków, łopatek, trójkątów talii, miednicy będą bezpośrednio wpływały na nieprawidłowości w zakresie zgryzu. Efektywne leczenie ortodontyczne wymaga spojrzenia holistycznego na ciało dziecka. Nie tylko w kontekście stawów skroniowo-żuchwowych czy ruchomości klatki piersiowej ale również np. ustawienia stawów skokowych czy stawów kolanowych. Jako fizjoterapeuta dziecięcy z wieloletnim stażem gwarantuję, że jeśli maluch ma zaburzenia napięcia mięśniowego w obszarze kończyn dolnych to poprzez taśmy mięśniowo-…
-
HEKSAFLEX ACT- Model elastyczności psychologicznej.
Czym jest Heksaflex? To 6 kluczowych procesów stanowiących o naszych życiowych umiejętnościach adaptacyjnych, składających się na umieszczoną w samym centrum elastyczność psychologiczną. Co wchodzi w skład tych 6 procesów? Akceptacja- to otwieranie się na bolesne uczucia, pragnienia, emocje i robienie im miejsca. Defuzja– to oddzielenie się od własnych myśli, zrobienie kroku w tył i przyglądanie się im, zamiast zanurzenia w nie. Twoje myśli nie zasłaniają Ci już świata. Kontakt z chwilą obecną– to bycie obecnym, świadome koncentrowanie się na tym, co dzieje się w danym momencie. Wartości– to dogłębne rozpoznawanie tego, co ważne. Jak chcesz, by wyglądało Twoje życie? Co tak naprawdę jest dla Ciebie ważne? Jak chcesz postępować? Jak chcesz żyć? Ja jako kontekst– to czysta świadomość. To ta część mnie, przygląda się swoim myślom,…
-
Superwizje dla nauczycieli polonijnych – zakończenie projektu
Z radością informujemy, że Stowarzyszenie Poradnia Polonijna zakończyło realizację projektu „Superwizje dla nauczycieli polonijnych”, w którym uczestniczyło trzydziestu nauczycieli z kilku szkół polonijnych. Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Instytutu Rozwoju Języka Polskiego. W ramach projektu utworzyliśmy sześć pięcioosobowych grup, które spotykały się regularnie co dwa tygodnie. Podczas tych sesji nauczyciele mieli okazję dzielić się doświadczeniami, wspólnie rozwiązywać problemy metodyczne oraz rozwijać umiejętności potrzebne do pracy w środowisku polonijnym. Był to wyjątkowo wartościowy czas – uczestnicy nie tylko wzbogacili swój warsztat pracy, lecz także nawiązali nowe kontakty i zyskali inspirację do dalszego rozwoju zawodowego. Cieszymy się, że dzięki wsparciu Instytutu Rozwoju Języka Polskiego mogliśmy stworzyć przestrzeń sprzyjającą doskonaleniu kompetencji i kształtowaniu nowych pomysłów…
-
Podsumowanie projektu „E-Poradnia Polonijna – wsparcie logopedyczno-terapeutyczne dla uczniów i nauczycieli polonijnych”
15 grudnia zakończyliśmy nasz kolejny projekt „E-Poradnia Polonijna – wsparcie logopedyczno-terapeutyczne dla uczniów i nauczycieli polonijnych”, realizowany dzięki dofinansowaniu Instytutu Rozwoju Języka Polskiego. W ciągu trzech ostatnich miesięcy mieliśmy okazję skonsultować prawie 300 uczniów pochodzących z 24 szkół, znajdujących się na 5 kontynentach – to imponujące liczby, które pokazują ogromne zapotrzebowanie na wsparcie logopedyczne i terapeutyczne wśród uczniów polonijnych na całym świecie. Cele projektu Głównym założeniem projektu było zapewnienie profesjonalnego wsparcia logopedycznego i terapeutycznego uczniom oraz nauczycielom polonijnym. Dzięki współpracy ze specjalistami mogliśmy zaproponować: Te dwa obszary wsparcia pozwoliły nie tylko na bezpośrednią pracę z uczniami, ale także na przekazanie cennej wiedzy nauczycielom i rodzicom, którzy na co dzień towarzyszą…
-
Rozwijalnia Polonijna – Cykl Filmów dla Nauczycieli Polonijnych
Zapraszamy do korzystania z Rozwijalni Polonijnej – serii filmów edukacyjnych przygotowanych specjalnie dla nauczycieli polonijnych! Na naszym kanale YouTube dostępne są nagrania, które wspierają nauczycieli w codziennej pracy z uczniami polonijnymi, oferując praktyczne wskazówki, inspirujące pomysły na zajęcia oraz nowoczesne metody dydaktyczne. Filmy w Rozwijalni Polonijnej są bezpłatnie dostępne, a każdy odcinek dotyka istotnych tematów związanych z edukacją polonijną i dostosowany jest do potrzeb nauczycieli pracujących z dziećmi dwujęzycznymi. Projekt sfinansowano ze środków Instytutu Rozwoju Języka Polskiego.
-
Specjaliści Specjalistom
Stowarzyszenie realizuje projekt Specjaliście Specjalistom – cykl 10 darmowych webinarów dedykowanych nauczycielom polonijnym. Każdy webinar prowadzony jest przez doświadczonych specjalistów, którzy dzielą się swoją wiedzą i sprawdzonymi metodami pracy z uczniami polonijnymi. Webinary obejmują szeroki zakres tematów związanych z edukacją polonijną, a po każdym spotkaniu przewidziany jest czas na dyskusję i wymianę doświadczeń. Uczestnicy mogą zadawać pytania, dzielić się własnymi spostrzeżeniami oraz budować wspierającą się sieć nauczycieli polonijnych z różnych krajów.
-
E-Poradnia Polonijna – Wsparcie logopedyczno – terapeutyczne dla uczniów ze szkół polonijnych
Stowarzyszenie Poradnia Polonijna realizuje projekt E-Poradnia Polonijna, którego celem jest wsparcie rozwoju języka polskiego uczniów z całego świata poprzez bezpłatne konsultacje logopedyczne online. Dzięki projektowi uczniowie z ponad 20 szkół z Europy, Azji, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej mogą uzyskać fachową pomoc logopedyczną, niezależnie od miejsca zamieszkania. W ramach projektu organizujemy również szkolenia dla nauczycieli, aby wspierać ich w pracy z dziećmi dwujęzycznymi i wzmacniać kompetencje w zakresie logopedii i pracy z językiem polskim.
-
SUPERWIZJE DLA NAUCZYCIELI POLONIJNYCH
Obecnie realizujemy projekt Superwizje dla Nauczycieli Polonijnych. Nasza inicjatywa skierowana jest do nauczycieli polonijnych, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności, wymieniać się doświadczeniami oraz wspólnie poszukiwać najlepszych rozwiązań w pracy dydaktycznej. W ramach projektu odbywają się regularne spotkania superwizyjne, w których uczestniczy 30 nauczycieli z pięciu szkół. Jest to wyjątkowa okazja do intensywnej pracy, wzajemnego wsparcia i doskonalenia zawodowego w przyjaznej atmosferze. Wierzymy, że nasz projekt przyczyni się do podniesienia jakości edukacji polonijnej i umocnienia środowiska nauczycielskiego za granicą. Projekt zakończy się konferencją podsumowującą. Projekt został sfinansowany przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego
-
Webinar: Wokół depresji. Jak wspierać nastolatki w kryzysie? – 23. lutego 2024 godz. 19:00
Stowarzyszenie Poradnia Polonijna zaprasza na bezpłatne spotkanie psychoedukacyjne z okazji Światowego Dnia Walki z Depresją! Dołącz do nas, aby poznać skuteczne strategie wsparcia dla nastolatków w kryzysie oraz dla rodziców stających w obliczu trudności związanych z obniżonym nastrojem własnego dziecka. W trakcie pierwszego spotkania psycholog Karolina Głogowska i terapeuta Justyna Łukomska, będą poruszały kwestie trudnych emocji okresu adolescencji, omówią niepokojące zachowania, przeanalizują strategie i narzędzia, które mogą być skuteczną formą pomocy. Dotkną istotnej roli rodzica i nauczyciela w procesie wspierania młodych ludzi. Będzie czas na pytania i wątpliwości, którymi specjalistki, chętnie się zaopiekują.
-
Postanowienia noworoczne – jak dotrzymać im kroku?
Dla wielu z nas postanowienia noworoczne to sposób na rozpoczęcie nowego roku. Motywujemy się celami i marzeniami. Niewątpliwie pomagają nam one w rozwoju. Jednak aby służyły one naszemu rozwojowi i pozytywnie wpływały na samopoczucie (nie tylko noworoczne), ważnym jest, by podejść do nich w sposób realistyczny i osiągalny. Poniżej kilka rad od psychoterapeuty, które pomogą w zrealizowaniu postanowień. – Postaw sobie małe, osiągalne cele. Łatwiej jest osiągnąć mały cel, niż duży. Osiągniecie jednego celu zmotywuje Cię do dalszej pracy. – Niech Twój cel będzie realistyczny. Nie stawiaj sobie zbyt ambitnych celów, które są nierealne do osiągnięcia. Jeśli nie wierzysz, że możesz czegoś dokonać, prawdopodobnie nie uda Ci się to. – Jasno…