Psychologia,  Psychoterapia

Postanowienia noworoczne – jak dotrzymać im kroku?

Dla wielu z nas postanowienia noworoczne to sposób na rozpoczęcie nowego roku. Motywujemy się celami i marzeniami. Niewątpliwie pomagają nam one w rozwoju. Jednak aby służyły one naszemu rozwojowi i pozytywnie wpływały na samopoczucie (nie tylko noworoczne), ważnym jest, by podejść do nich w sposób realistyczny i osiągalny.

Poniżej kilka rad od psychoterapeuty, które pomogą w zrealizowaniu postanowień.

– Postaw sobie małe, osiągalne cele. Łatwiej jest osiągnąć mały cel, niż duży. Osiągniecie jednego celu zmotywuje Cię do dalszej pracy.

– Niech Twój cel będzie realistyczny. Nie stawiaj sobie zbyt ambitnych celów, które są nierealne do osiągnięcia. Jeśli nie wierzysz, że możesz czegoś dokonać, prawdopodobnie nie uda Ci się to.

– Jasno i konkretnie sprecyzuj swoje plany. Nie mów, że chcesz schudnąć, ale powiedz, że chcesz schudnąć 5 kilogramów w ciągu 3 miesięcy. Im bardziej konkretny cel tym łatwiej będzie Ci monitorować swoje postępy.

– Przygotuj, rozpisz plan. Jak zamierzasz osiągnąć swój cel? Co musisz zrobić, aby go osiągnąć? Rozpisanie sobie planu działania pomoże Ci pozostać na właściwym torze.

– Pozwól sobie na elastyczność. Rzeczywistość może sprawić, że trzeba będzie dostosować swoje plany. Przygotuj się na zmiany i nie poddawaj się, jeśli coś nie pójdzie zgodnie z planem.

– Nie zniechęcaj się. Wszyscy popełniamy błędy. Jeśli nie osiągniesz swojego celu w wyznaczonym terminie, nie zniechęcaj się. Wróć do planu i zacznij od nowa.

Jeśli skupisz się na tym, co osiągasz, a nie na tym, czego nie osiągasz, rezultaty będą Cię bardziej cieszyć! Pamiętaj, że najważniejsze jest, aby cieszyć się procesem realizacji swoich postanowień.

Szczęśliwego nowego roku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *